Co mieć na uwadze podczas projektowania odpowiedniego oświetlenia w domach czy mieszkaniach

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszych domów, choć nadal przez większość mało docenianych, jest odpowiednie oświetlenie. Wiele osób nie zawraca sobie głowy jego projektowaniem, po prostu wieszając po lampie w pomieszczeniach, a jednak porządne oświetlenie wymaga należytego zaplanowania.

Należy przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów typu kinkiety czy rolety (), bo każde z miejsc w domu będzie wymagać czego innego, i od charakteru wykonywanych tam czynności należy dobrać źródła światła. Miejscem, w jakim domownicy spędzają największą ilość czasu jest salon, i tam będą potrzebne najsilniejsze lampy. W salonach bardzo dobrze sprawdzają się lampy z kilkoma żarówkami i regulacją natężenia. Jeśli chodzi o wzornictwo, to wybór jest tu bardzo duży, wiele osób wybiera lampy klasyczne, inni będą z kolei woleć nowoczesne modele, z elementami ze stali lub szkła. W salonach bardzo dobrze sprawdzają się także lampy stojące, które stanowią uzupełniające źródło oświetlenia, przydatne na przykład przy oglądaniu telewizji albo wieczornym relaksie.

Kolekcja Sheep marki Nowodvorski Lighting

Autor: Nowodvorski Lighting
Źródło: Nowodvorski Lighting

Dwa odrębne źródła oświetlenia bardzo się też przydają w kuchniach i łazienkach.

Jeżeli sądzisz, że opisywany tutaj artykuł zawiera bardzo intrygujące informacje, to wejdź na pomocny link (http://www.pademeble.pl/produkty/1522-sofa-puszman-tivoli-3dl.html), który także Cię wciągnie kompletnie.

W tych pomieszczeniach najczęściej podstawową lampę wiesza się przy suficie, choć nie ma potrzeby, aby była ona tak mocna jak w salonach. W łazience dodatkowe źródło oświetlenia montuje się przy lustrze, tak aby było odpowiednio jasno przy umywalce. Za to w kuchniach coraz częściej używane jest punktowe oświetlenie blatu roboczego, przydające się podczas przygotowywania posiłków. Robiąc oświetlenie w domu pamiętać także trzeba o pokoju dziecięcym, w nim niewielka, słabiutka lampka nocna dla dzieci to podstawowe wyposażenie.

Podczas wyboru lamp warto także zwrócić uwagę na rodzaj używanych żarówek. Oświetlenie nowoczesne to nie tylko wybranie miejsc, w jakich się powiesi lampy, ale również technologii, w jakiej świecą żarówki. Dobrze dopasowane nie tylko mogą zapewnić właściwe natężenie światła w pomieszczeniach, ale dodatkowo mogą zapewnić niemałe oszczędności podczas użytkowania.