Czy słyszałeś kiedykolwiek o elastomerach? Jeśli nie, to namawiamy do przeczytania tego artykułu

Bez wątpienia mało kto słyszał o takim czymś jak elastomery. Jednocześnie, każdy z nas miał już z tym do czynienia.

Najkrócej ujmując możemy przyznać, że elastomery to polimery. Polimery są związkami o bardzo dużej masie cząsteczkowej i regularnej powtarzalnej budowie. Takiego typu związki wywodzą się z długich łańcuchów, które są stworzone z powtarzających się jednostek nazywanych merami.

Polimery możemy podzielić na naturalne oraz syntetyczne.

Grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL

Autor: Gardena
Źródło: Gardena

Pierwsze z nich są najistotniejszym budulcem żywych organizmów, przykładowo białko, celuloza czy kauczuk. Polimery syntetyczne są zasadniczym budulcem tworzyw sztucznych, a jednocześnie wielu różnych produktów chemicznych, takich jak farby, lakiery czy kleje. Niektóre z polimerów syntetycznych zrobiono w taki sposób, by miały one zdolność powrotu do swojej pierwotnej postaci, również po dość konkretnych odkształceniach. Takim właśnie polimerem jest elastomer.

Posiada on wyjątkową zdolność do odkształceń, może mieć ona nawet kilkaset procent.

Do elastomerów zaliczyć możemy przykładowo kauczuki syntetyczne, co znaczy różnego typu gumy, silikony, neopren – z tej substancji tworzy się stroje dla nurków, ogólnie dla osób uprawiających sporty wodne. Elastomer, jak powiedzieliśmy, ma umiejętność zmiany swoich wymiarów w momencie, jak jest poddawany naprężeniom rozciągającym, ale także innym – ścinającym oraz ściskającym. Po tym nadchodzi powrót do wcześniejszych wymiarów.

Czy powyższa notka wzbudziła Twoją ciekawość? Jeżeli tak, to przeczytaj ten niesamowicie wyczerpujący artykuł (https://bajkowyslub.com/). On bez wątpienia także jest warty poznania.

Niektóre rodzaje gum opartych na kauczukach silikonowych jesteśmy w stanie rozciągać o tysiąc procent pierwotnych wymiarów bez obawy o zerwanie. Ta niezwykła zdolność elastomerów bierze się z wyjątkowej budowy chemicznej.

Rzeczywiście, są one usieciowanymi polimerami amorficznymi, posiadają one niezbyt dużą temperaturę zeszklenia, dość znacznie poniżej temperatury pokojowej.
By elastomer pozostawał ciałem stałym w temperaturze pokojowej oraz miał właściwie wysoką wytrzymałość na zerwanie, pomiędzy jego cząsteczkami muszą występować silne, lecz nie za bardzo oddziaływania, bo gwarantują jego ciągłość w okresie zmian wymiarów pod wpływem naprężeń mechanicznych. Jeżeli oddziaływania między cząsteczkami są zbyt słabe materiał stanie się rozciągliwy, lecz nie będzie w stanie wrócić do poprzednich rozmiarów. Będzie właściwie wyglądał jak plastelina.