Czy stosowanie brykietu kominkowego do swojego kominka to właściwy wybór?

Kominki są obecne niemal w każdym domu. Dla niektórych to tylko ozdoba pokoju, ale duża część osób wykorzystuje go do ogrzewania salonu lub całego mieszkania. Selekcja kominka do trudna sprawa, ale jeszcze fundamentalny jest wybór należytego paliwa.

kominek

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com
Polska jest jednym z większych producentów brykietów kominkowych w Europie i właśnie w Polsce można wyszukać znaczną ich ilość. Wielu początkujących użytkowników kominków zadaje sobie pytanie, czy stosować brykiet? Każdy rodzaj paliwa ma swoje zalety, dlatego warto przyjrzeć się temu, co jest dostępne na rynku. Brykiety drzewne produkowane są z rozdrobnionych odpadów drzewnych takich jak zrębki, które są ugniatane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Brykietowanie następuje w prasach hydraulicznych lub mechanicznych. To właśnie prasa brykietująca przesądza o kształcie brykietu. Łącznikiem dla brykietu jest lignina, substancja zawarta w drewnie, która wydziela się pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. W brykiecie nie znajdziemy więc syntetycznych substancji klejących. Największą wartość handlową mają brykiety produkowane z naturalnego drewna, ale do produkcji brykietów z biomasy może być wykorzystywany każdy rodzaj pozostałości pochodzenia roślinnego m.in. łuski gryki, łuski słonecznika, słoma lniana, konopna lub rzepakowa, a nawet zwykła słoma i siano.

Ogromną zaletą brykietu jest jego nieznaczna zawartość wilgoci, co sprawia, że wartość opałowa brykietu kominkowego jest znaczniejsza niż w przypadku drewna opałowego. Spalanie tego materiału opałowego odbywa się powoli i stopniowo, ponieważ materiał jest intensywnie zagęszczony w stosunku do objętości. Wysoka kaloryczność to zaleta brykietów.

Pokrewne wiadomości są tu – więcej zobaczysz na stronie, którą również należy odwiedzić. Naturalnie jeśli omawiana tematyka jest według Ciebie użyteczna.

Brykiet kominkowy charakteryzuje się też prostotą dozowania, bezpieczeństwem i wygodą wykorzystywania, miarowym przebiegiem temperatury w czasie palenia, żarem utrzymującym się dużo dłużej niż w przypadku drewna, minimalną ilością popiołu. Brykiet kominkowy także z łatwością kupimy niemal wszędzie – w sklepie, w markecie, w składzie opału, a nawet online z doręczeniem do domu. Skondensowana forma daje możliwość estetycznego zapakowania i prostotę składowania, bez strachu, że brykiet zgnije.

Do pomniejszych superlatyw brykietu kominkowego trzeba dodać estetykę – brykiet nie brudzi rąk, nie wytwarza czarnego osadu po zewnętrznej stronie szyby, nie pozostawia niedopalonych ostatków, nie brudzi kominka i nie wywołuje jego korozji.

Jeżeli masz ochotę zasięgnąć kolejnych informacji, poznaj nasz następny tekst, w którym czeka na Ciebie ciekawa kwestia (sklep.dobroplast.pl/). Rozwiąże ona wszystkie Twoje wątpliwości.

W czasie spalania brykiet nie wydziela prawie w ogóle dymu, ale wytwarza efektowny płomień.