Czym jest wełna, jakie istnieją jej rodzaje? Gdzie może znaleźć zastosowanie? Czy powinniśmy korzystać z tego rodzaju wyrobów?

Wełna jest to włókno naturalne, jakie uzyskuje się z okrywy włosowej, to znaczy sierści owiec, lam, ale także kóz, królików oraz innych. Włókno wełniane posiada dość specyficzne cechy, sprawiają one, iż wełna idealnie pasuje do wytwarzania dość wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Wełna owcza uzyskiwana jest dzięki strzyżeniu żywych owiec.

Pościel z merynosów
Zwana jest również jako runek lub strzyżą, jest wspaniałym surowcem włókienniczym do wyrobu znacznej jakości materiałów. Są to tkaniny i włókna, jest też dzianina wełniana. Co ważne, na Bliskim Wschodzie wyroby wełniane były już znane w starożytności. Wysokiej jakości wełnę, miękką, o dość cienkich włóknach, długości od 3 do 12 cm. jesteśmy w stanie uzyskać z owiec rasy merynos. Posiada ona również najbardziej znaczną zdolność do spilśniania, zaś jednym z bardziej niezawodnych rodzajów wełny jest kaszmir. Zobacz też .

Miękkość kaszmiru zapewniają bardzo cienkie włókna, jakie otrzymać możemy z kóz kaszmirskich. Jeżeli pragniemy grubszą wełnę możemy ją uzyskać z owiec długowełnistych i nizinnych. Długość włókien od takiej owcy wynosi nawet do 40 centymetrów. Z bardzo długich włókien wełny żywej, uzyskać można wysokiej jakości przędze czesankowe, natomiast z innych typów wykorzystywanych jako domieszki do krótszych włókien żywej wełny, uzyskujemy gorszej jakości przędze zgrzebne. Z takich przędz czesankowych uzyskiwane są dość znacznej jakości tkaniny i dzianiny dla przemysłu odzieżowego. Z takich przędz, bez domieszek uzyskuje się sukna.polecane kompleksowa budowa domów wrocław kompleksowa budowa domów wrocławZ przędz zgrzebnych, jakie nie mają domieszek robi się sukna.

Możemy także stosować mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami. Bardzo często są mieszane z bawełną czy lnem. Mieszkanki włókien to doskonały surowiec, jaki znajduje zastosowanie do produkcji dywanów, kołder i innych jak pościel wełniana () czy poduszki na meble ogrodowe. Z wełny lam i wielbłądziej, najczęściej wytwarzane są koce i poduszki, zaś z wełny wtórnej – wytwarza się filce techniczne.

Włókno luzem najczęściej znajduje zastosowane do wypełnienia dźwiękochłonnego do znacznej jakości zespołów głośnikowych. Jak więc widać, wełna ma mnóstwo zastosowań. W zależności od typu wełny możemy wykorzystywać ją do niezliczonej ilości zadań. Nie powinien dziwić więc fakt, iż wykorzystywana już była w bardzo odległych czasach.