Czym oświetlić pomieszczenie? Nowoczesne lampy dla wymagających

Co takiego trzeba wiedzieć odnośnie żarówek led, a także czy opłaca się zamienić standardowe żarówki na tego typu światło? Jeszcze parę lat temu światło led było drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Obecnie sytuacja jednak przybrała nieoczekiwany obrót a standardowe żarówki powoli tracą na popularności. Co prawda znacznie do tego przyczyniła się Unia Europejska i jej zaostrzone normy, odnośnie mocy żarówek. Wielu z nas zmuszonych zostało do rezygnacji z często używanych w Polsce „setek”, w związku z czym wielu z nas wybrało nowe rozwiązania.

nowoczesna lampa

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

A takim bez wątpienia są żarówki led. Czy opłaca się jednak zmienić typowe żarówki na nowoczesne lampy, a może to tylko trend, który przeminie? Jakie plusy wynikają zposiadania nowoczesnych lamp? Do głównych zalet wspomnianego światła bez wątpienia należy zaliczyć ich ekonomiczność a także trwałość. Popularne ledy potrzebują bardzo mało energii, dzięki czemu zapewniają o wiele mniejsze opłaty za prąd, dodatkowo ich wymiana jest niezbędna niesamowicie rzadko. Musimy również dodać, że ich sprawność, czyli ilość dostarczonej energii zamienianej w światło dziennie będzie na poziomie 80 – 95%. Tradycyjne świetlówki mają znacznie gorszy rezultat, klarujący się na poziomie pomiędzy 5 – 10 %. Inną z zalet żarówki led będzie możliwość wybrania kierunku światła, możemy zogniskować promień światła bez konieczności zakupienia reflektorów. Jakie są główne obawy dotyczące nowoczesnego światła?

oryginalna lampa

Autor: Darkpartment
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz wielu zalet, z jakich wymieniliśmy jedynie kilka, trzeba również napomknąć o wadach stosowania takiego światła.

Gdy będziesz zdania, że omawiany w tym miejscu post jest godny uwagi, kliknij ten link, a przeczytasz więcej Abi meble podobnych tekstów!

Największą wadą wydaje się stosunkowo wysoka cena, ta jednak zwraca się po pewnym czasie, gdyż raz zakupiona żarówka będzie używana bardzo długo i przy tym jest wybitnie energooszczędna. Inną wadą będzie to, że diody wyświetlają więcej niebieskiego światła aniżeli standardowe świetlówki, przez co bywa, że możemy odnieść wrażenie, że pewne przedmioty są zrobione jakby z innych materiałów niż w rzeczywistości. Jak wszystko na świecie, tak samo diody posiadają także wady, jak i zalety. Aczkolwiek te drugie zdają się być o wiele większe.