Elementarne informacje w temacie domofonów, czyli parę porad o tym, jak kupić domofon dla siebie.

Jednym z najważniejszych gadżetów, jakie wykorzystuje się w mieszkaniach i domach są domofony. Najprostsze wersje będą kosztować już od kilkudziesięciu złotych, i jest to bardzo rozsądna kwota jak za wygodę, którą domofon może zaoferować. Podstawową funkcją domofonów jest komunikacja między wnętrzem budynku a drzwiami lub bramą wejściową. Dzięki nim będzie możliwe do sprawdzenia, kto będzie przychodził w gości, a poza tym zdalne otwarcie bramy albo wejściowych drzwi. Typowy domofon złożony jest z dwóch głównych elementów. Pierwszy z nich to kaseta bramowa, instalowana w bramie lub drzwiach wejściowych. Jest ona wyposażona w mikrofon, głośniki i przycisk łączenia się ze środkiem. W przypadku domofonów w budownictwie jednorodzinnym będzie to przeważnie jeden przycisk. Przy budynkach wielorodzinnych czy biurowcach domofony mają możliwość wyboru numeru z jakim będzie się chciało skontaktować. Starsze modele miały dla każdego z numerów odpowiedni przycisk. W nowoczesnych konstrukcjach wykorzystuje się wybieranie cyfrowe, po prostu wystukuje się za pomocą klawiatury odpowiedni numer i domofon sam łączy z odpowiednim mieszkaniem.

mieszkanie - malowidło

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim elementem domofonów będzie słuchawka, umieszczona w środku lokalu. Ona również posiada głośnik (zobacz również subwoofer aktywny) i mikrofon, lecz nie posiada przycisku do wyboru, a układ zwalniający zamek. Pozwala on na zdalne otworzenie drzwi wejściowych lub bramy, przez co nie trzeba wychodzić żeby wpuścić gościa. Domofony produkowane są w różnych wersjach i odmianach. Proste odmiany robi się w wersji analogowej, i takie domofony bardzo dobrze się sprawdzają w pojedynczych domach. W blokach mieszkalnych i biurach znacznie praktyczniejsze będą wersje cyfrowe, pozwalające na łatwy wybór numeru, pod jaki będzie się dzwonić.

Coraz popularniejsze stają się także videodomofony, są one dodatkowo wyposażone w kamerę i wyświetlacz, które umożliwiają widzenie tego, co się dzieje przed wejściem. Domofony sprzedawane są przez wiele firm, coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się domofony firmy cleverhouse.