Energooszczędny dom – rozważamy czy to się opłaca? Czy należy w niego inwestować?

W obecnych czasach kiedy bierzemy się za budowę domu musimy przeanalizować bardzo wiele rzeczy. Musimy mieć świadomość, iż tego typu inwestycja wiąże się nie tylko z kosztami jakie musimy włożyć, aby ją zrealizować, lecz także z takimi, które będziemy ponosić na co dzień w celu utrzymania wymarzonego domu.

Jeżeli tak spojrzymy na tę kwestię, wówczas być może rozważymy budowę domu energooszczędnego. Jeśli postawimy na właściwe materiały, być może uda nam się zredukować potencjalne koszty eksploatacji naszego domu nawet kilkukrotnie. Tym, co odgrywa kluczową rolę są z pewnością ściany. Najbardziej wydajne, jeśli chodzi o oszczędność ciepła są tu ściany dwu- i trójwarstwowe, aczkolwiek cena ich budowy jest dosyć duża. Ponadto, ze względu na stosunkowo duże skomplikowanie konstrukcji o wiele łatwiej zrobić błąd, przez który mogą one nie spełniać należycie swoich funkcji.
dom jednorodzinny

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Z powodzeniem można jednak zastosować energooszczędne ściany jednowarstwowe, jeżeli tylko zostaną one wykonane z właściwych materiałów. W tym przypadku kluczowe jest zastosowanie materiałów charakteryzujących się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Popularnie stosuje się beton komórkowy lub bloczki keramzytobetonowe z wkładką termoizolacyjną. Używając tego typu materiałów możemy wybudować ścianę o współczynniku przenikania ciepła mniejszym niż 0,2, co jest charakterystyczne dla budynków energooszczędnych. Kluczową rolę odgrywa tu jednak nie tylko zastosowany materiał, ale i specjalistaktóry będzie zajmował się realizacją projektu.
Zaoszczędzić na energii możemy również projektując zielony dach. Tego typu założenie nie tylko dopełni estetykę naszego domu, lecz także ochroni go przed nadmierną utratą ciepła zimą oraz przegrzewaniem latem.

Gdy uznasz, że przydatne okazałyby się uzupełniające informacje na opublikowany temat, to kliknij ten link oraz zobacz także pozostałe wiadomości (http://www.cermag.com.pl/pl/oferta/armatura-i-ceramika/kabiny/odplywy-liniowe).

Oczywiście jeśli wybierzemy takie rozwiązanie, będziemy musieli zatrudnić profesjonalisty, który odpowiednio zaprojektuje nasz ogród na dachu, jak również dobrą firmę, która ten projekt zrealizuje.

Musimy się oczywiście liczyć z faktem, iż jeśli chodzi o dachówki cennik jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszych kieszeni, aczkolwiek jeśli stać nas na zielony dach, to efekt jaki dzięki niemu osiągniemy niewątpliwie jest wart swojej ceny ( cennik).

Niezależnie od tego, czy chodzi nam o ochronę środowiska, czy zwyczajnie o oszczędność, kiedy budujemy sobie dom dobrze jest wcześniej przeliczyć potencjalne koszty jego przyszłej eksploatacji. Może się bowiem okazać, iż opłaca się zainwestować trochę więcej na etapie budowy, np. w zielony dach lub energooszczędne ściany, aby później zredukować ilość pieniędzy jakie będziemy wydawać co miesiąc na przykład na ogrzewanie.