Jak zaprojektować ciekawą aranżację pomieszczenia?

Każdy z nas chce mieszkać w estetycznym miejscu. Poza tym, że mieszkanie jest akceptowalne estetycznie, musi być jeszcze ciekawe. W końcu ładne mieszkanie może być też po prostu nużące. Jak więc doprowadzić do tego, żeby nikt z gości nie stwierdził, że Twój pokój gościnny albo sypialnia są mało ciekawe? Sposobów na uatrakcyjnienie kompozycji pomieszczenia jest mnóstwo. Dobrym rozwiązaniem jest na pewno wybranie mebli „nie pasujących”.

Sypialnia - dekoracja pomieszczenia

Autor: simon_music
Źródło: http://www.flickr.com

Może to dotyczyć innej epoki albo innego stylu aranżacji. Np. w sklepach lub na wyprzedażach domowych znajdziesz meble (zobacz łóżko dębowe 140×200) wypoczynkowe rodem z baroku. Nie musisz całego salonu przerabiać na barok. Mebel z baroku może świetnie wyglądać w zwykłej aranżacji albo nawet pojawić się w modernistycznym pomieszczeniu – więcej o tym na tej stronie. To samo dotyczy pozostałych „nie pasujących” elementów aranżacji. Na przykład kolorowych ozdób charakterystycznych dla regionu Ameryki Południowej.

Każdy pokój będzie o wiele bardziej interesujący też wtedy, kiedy trochę podbijesz ubarwienie wnętrza. Dobrym pomysłem na ożywienie wnętrza jest dodanie mocniej energetyzujących kolorów. Dobrym przykładem jest mocna pomarańcz lub czerwień. Tyle, że trzeba tez mieć na uwadze, że barwy tego rodzaju nie powinny pojawiać się w zbyt dużej ilości. Wówczas pomieszczenie zacznie być trochę drażniące. Może nawet być przyczyną kłopotów ze zrelaksowaniem się, a w skrajnych przypadkach z zasypianiem.

wnętrza tarasu

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

Odnośnie kolorów dobrze jest również pamiętać o kontrastach. Jeśli pragniesz wprowadzić ciekawy, mocny akcent do pomieszczenia, odpowiednim sposobem za każdym razem będzie kontrast. Jeżeli całe wnętrze jest jasne, dodaj coś czarnego. Jeżeli wnętrze jest pastelowe, dodaj odwrotny kolor o mocnej intensywności. W takim wypadku na pewno nie będzie nudno.