Jakie mamy typy podłóg i jakie mogą być najbardziej dopasowane do naszego mieszkania. Sprawdź z czego możesz wybierać

Typy podłogi, jakie możemy spotkać w wiejskich chatach mogą różnić się między sobą materiałem, z jakiego zostały zrobione. Najbardziej znana to klepisko, które zbudowane jest z gliny, która była ubijana i wysuszana. Stosowana była, jako powierzchnia, na której młóciło się zboże. Kolejna odmiana podłogi spotykana w wiejskich domostwach to polepa, jaka składa się z mieszanki sieczki, gliny oraz trocin.

Płytki podłogowe

Autor: Tom Woodward
Źródło: http://www.flickr.com
Do tradycyjnych wykorzystywanych w historii materiałów do wyprodukowania podłóg należy drewno, kamień, terakota, glina, i ich połączenia – Rodzaje płytek ceramicznych. W dzisiejszych czasach przy wyborze podłogi mamy dość duże możliwości, w zależności od upodobań i potrzeb, jakie stawia określone pomieszczenie – przykładowo w pomieszczeniach takich jak łazienki, czy kuchnie bardziej pasują na przykład kafelki, zaś do pokojów mieszkalnych tradycyjne podłogi drewniane. Dużo osób korzysta też z rozwiązania dosyć popularnego, otóż płytki klinkierowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Jednocześnie kwestia podjęcia decyzji o wyborze właściwej podłogi może stwarzać określone kłopoty – zbytnio duży asortyment różnorodnych typów paneli, desek podłogowych i tym podobnych może powodować, że jesteśmy w stanie poczuć się czasem zagubionym. Jeśli chodzi o podłogi drewniane, to cieszą się one niesłabnącą popularnością – Jaka podłoga (polecam wykładzina dywanowa) na taras lub balkon?. Mamy do wyboru dużo drewna w różnych typach – zarówno tradycyjnych, takich jak buk, lub brzoza dla osób preferujących jasne podłogi, oraz dąb albo orzech dla tych, które wolą ciemne odmiany drewna.

salon

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Oprócz tego obecnie modne są podłogi z drewna egzotycznego, wśród których popularnością cieszą się nprzykładowo doussie lub jatoba. Ich cechą charakterystyczną są nie tylko oryginalne kolory, lecz także bardziej znaczna niż w przypadku bardziej klasycznych odmian drewna wytrzymałość oraz twardość.

Przez to więc drewno takiego rodzaju może służyć jako materiał podłogowy w miejscach jak kuchnia oraz łazienka, także z powodu odporności na wilgoć. Wybór koloru podłogi powinien być podyktowany wyglądem pomieszczenia – wszystkie elementy wyposażenia powinny ze sobą harmonizować pod kątem kolorystycznym oraz być przypasowane do jego rozmiarów. Wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne – zmniejszają. Jeśli uwzględnimy te wszystkie czynniki pod rozwagę można być pewnym, że wybierzemy najlepszą podłogę, która będzie najbardziej odpowiadała naszym wymaganiom.