Jakie mamy typy szkła? Co się wytwarza ze szkła? W jaki sposób w ogóle produkuje się szkło?

Surowcem do produkcji tradycyjnego szkła jest piasek kwarcowy, a także parę innych składników, jak węglan sodu albo węglan wapnia. Wszystkie składniki są wymieszane, topione w piecu w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Następnie wyrabia się przedmioty przed całkowitym zastygnięciem. Naturalne szkło, To znaczy obsydian, stosowano jako broń w Ameryce, natomiast produkcja szkła jest już w użyciu od bardzo dawna – od ponad pięciu tysięcy lat.

Szklany stolik na taras

Autor: Emilio Labrador
Źródło: http://www.flickr.com
Jest sporo typów szkła. Najbardziej znane jest oczywiście szkło na okna. Jest ono płaskie, produkowane bardzo często metodą float. Inną dobrze rozpoznawalną jest metoda szkła ciągnionego. Taką natomiast metodą szkło jest wytwarzane już bardzo rzadko. Szkło float może być wytwarzane w przedziale grubości od 2 do 19 milimetrów. Szkło do stosowania w budownictwie kupić można standardowo w grubościach od 3 do 12 milimetrów. Przepuszczalność promieni świetlnych jest zależna od grubości oraz zawartości tlenku żelaza w masie szklanej. Szkło, jakie ma niską zawartość tlenku żelaza określamy jako szkło odbarwiane.

Tego rodzaju szkło jest doskonałe również jako witryna szklana. Kolejne rodzaje to szkło płaskie walcowane, które jest niezmiernie często produkowane jako szkło do ornamentacji, o grubości od 3 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zbrojone, jak jego nazwa mówi, to takie, jakie ma wtopioną metalową siatkę zbrojeniową, robione jest w taflach o grubości od 5 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zabarwione w składzie jest bardzo ciekawe, gdyż podczas wytapiania szkła dodaje się składniki, jakie sprawiają odbarwienie masy szklanej na pożądany kolor. Bardzo często są to metale ciężkie. Istnieją też szyby zespolone, czyli zestaw szyb złożonych z dwóch, trzech, a także większej ilości pojedynczych szyb, jakie są przedzielane ramką dystansową.

Produkuje się je z dwustopniowym uszczelnieniem momentu styku. To są najbardziej znane rodzaje szkła, jednak oczywiście potem z tego materiały robi się dużą ilość produktów, bardzo często do domu albo też restauracji, przykładowo daszki szklane. Aby poznać dużą ofertę tego typu produktów powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu, jak stoliki szklane (zobacz kontakty szklane) Wrocław. Szklane przedmioty na pewno wzbogacą aranżacje naszego mieszkania. Nadadzą mu ciekawego nastroju jak również miłej atmosfery. (Polecamy szkło Wrocław) Warto poeksperymentować z tak powszechnie dostępnym surowcem.