Jakiego rodzaju powierzchnie można ozdabiać metodą decoupage?

Żeby udekorować przedmioty w takiej technice, trzeba zaopatrzyć się w specjalne materiały oraz specjalne narzędzia. W dobrych papierniczych sklepach kupić moglibyśmy specjalistyczne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.
Wszystkie towary bazowe wybierać należy w zależności od rodzaju powierzchni, która będzie ozdabiana techniką decoupage.

mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
łózko

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Inną bazę zastosujemy w przypadku drzewa, a inną, kiedy dekorujemy powierzchnię z metalu lub ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych stosowane są specjalistyczne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie metalowe wymagają antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza stosowana jest farba akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie i niezwykle prawidłowo wiąże się z olejnymi farbami oraz farbami wodnymi. Fundamentalnymi towarami, w które musimy się zaopatrzyć, są to specjalny klej do serwetek i usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek będzie służył także do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w sprayu niezbędny będzie do podtrzymywania serwetek na ozdabianej powierzchni. Do klejenia można także używać typowego kleju poliwinylowego, ale trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, aby można go było bez trudu rozprowadzać na powierzchni.
Do metody decoupage jest stosowany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest prosty do nakładania i prędko schnie. Najlepiej stosować taki lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dość gęsty i wytrzymały na ciepło, z takiego względu znakomicie nadaje się na powłokę wykańczającą oraz powłokę zabezpieczającą.

Jeżeli zaintrygował Cię opisywany materiał, szybko zobacz jeszcze ten link! To świetna oferta i tutaj odnajdziesz dodatkowe informacje.

Z czasem lakier taki przybiera żółty odcień, co nadawać może ciekawy efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nakładany jest na pomalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego koloru. Ten lakier można wykonać samodzielnie. Rozmieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego albo akrylowego lakieru na bazie wody i dodać dwie części wody.

Ponadto w decoupage używane są lakiery wykańczające w płynie lub w żelu. Stosowane są one na samym końcu oraz nakłada się co najmniej dwie warstwy. Każdą warstwę po przeschnięciu trzeba przetrzeć papierem ściernym oraz przemyć ją rozpuszczalnikiem.