Kieliszki do win, nalewek, koniaku to ważna część ekwipunku domu

W którym kieliszku podawać wino czerwone, a w którym białe ? Po czym poznać kieliszek do koniaku oraz likieru? Upewnij się, czy wiesz, w jakim szkle podawać różne napitki. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni odpowiednią oprawę nie wyłącznie w czasie spotkania przy drinku z kolegami, ale też w trakcie kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo jak „szata zdobi człowieka”, tak kieliszek wino bądź nalewkę. Ozdobne kieliszki, oprawione w ornamenty zrobione z brązu pokrytego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, szkła do wina z motywem winogron, lub szkła do szampana ze stylizowanymi sercami, uprzyjemnią kolację z kamratami lub kameralny wieczór przy kominku. Smakosze win wiedzą, iż wino czerwone, białe i szampan pije się w różnorodnych szkłach. Ich typ zależy przede wszystkim od tak zwanego bukietu win, który wydobywa kieliszek w odpowiednim kształcie.

Czerwone wino potrzebuje większych, obszernych kieliszków, aby stykało się z atmosferą na jak największej powierzchni. To wydobywa aromat wina. Wino białe wymaga mniejszego kieliszka, o wąskim kielichu żeby bardziej skondensować zapach. Szkła do wina powinny być wykonane z przejrzystego szkła, tak żeby kolor trunku był dostrzegalny. Szkło powinno być cienkie, żeby można było ogrzać wino ciepłymi dłońmi, dla wydobycia pełni zapachu. Nóżka powinna być dosyć długa żeby móc za nią złapać, gdy wino jest dostatecznie ciepłe oraz jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Rozmiar szkła powinien być na tyle znaczny by umożliwić zakręcenie winem (link) w celu wydobycia pełni woni. Warto przypomnieć, iż kieliszki napełnia się winem do 1/3 objętości.

Szkła do wina białego. Idealny kieliszek do białego wina posiada wysoką nóżkę i jest smukły. Czasza posiada kształt tulipana z delikatnie odchylającymi się krawędziami. Jest mniejszym aniżeli szkło do wina czerwonego bowiem białe wino nie potrzebuje na swej powierzchni dużego kontaktu z atmosferą. Wino białe ma subtelny zapach, który mógłby „zgubić się” w wielkim kielichu. Nowa oferta: .

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Szkła do win musujących. Kieliszek cienki, zwężający się ku górze. Taki kształt pozwala spostrzec musowanie i powoduje, iż bąbelki nie uciekają zbyt szybko. Kieliszki takowe możemy nabyć również w sklepie on-line. W tymże celu należy wystukać w przeglądarkę sformułowanie: kieliszki do koniaku lub kieliszki do nalewki Krosno. Pełna oferta znajduje się tu: