Łazienka to swoiste, kameralne i bardzo osobiste miejsce domu

Łazienka niezwykle często jest postrzegana jako ulubione miejsce w mieszkaniu. Są ku temu znaczące przesłanki. To w łazience, po męczącym dniu, możemy doznać wyjątkowego odprężenia. Kuchnia jest sercem domu, salon towarzyską oazą, w sypialni spędzamy jedną trzecią swojego życia, a łazienka – to bez wątpienia najbardziej intymne pomieszczenie i prawdziwe królestwo relaksu. Jak tu nie pokochać łazienki? Długa, odprężająca kąpiel w wannie najczęściej działa cuda. Czy to nie znaczy przypadkiem, że łazienka z prysznicem to błąd? Czy mniejsze pomieszczenia, w których wanna po prostu za nic w świecie by się nie zmieściła stanowią gorszą kategorię? Oczywiście, że nie.

łazienka z prysznicem

Autor: Plage Vinilos y Adhesivos
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie również łazienka z prysznicem może dobrze pełnić funkcję mini Wellness. Jednakże, na co zwracają uwagę specjaliści od designu, wystrój łazienki jest zawsze procesem wielofazowym. Oprócz indywidualnych zachcianek musi jednocześnie zawierać stałe elementy, związane bezpośrednio ze swoim kluczowym zadaniem. Czy zdecydujemy się na wannę, czy też będzie to łazienka z prysznicem – zależy to zwykle od paru czynników. Zdolności przestrzenne, ilość użytkowników, ich upodobania, tempo życia, obecność dzieci, i wiele innych, często odpowiadają za to, jaki projekt ostatecznie wybierzemy.

Rzesza ludzi decyduje się na natrysk nie przemyślawszy uprzednio tej decyzji. Z upływem czasu wychodzi na to, iż łazienka (zobacz także wyposaż łazienkę) z prysznicem wcale nie była koniecznością. Należy jednakże być ostrożnym, aby nie zatracić estetyki tudzież symetrii tego ważnego miejsca w mieszkaniu. W związku z tym, w małych pomieszczeniach lepiej nie stosować masywnych urządzeń sanitarnych oraz płytek o dużych rozmiarach. Jeżeli jednak już się na to zdecydowaliśmy, wiele zdziałać może prawidłowe oświetlenie wnętrza. Na rynku jest cała gama innowacyjnych produktów, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i nie utrudniają swobodnego poruszania się po łazience. Nawet najmniejszą łazienkę da się przekształcić w bardzo komfortową.

Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji – wanna bądź prysznic, należy zadać sobie pytanie, czy nie ma możliwości pogodzić tych dwóch aspektów. Rozwiązań jest wiele. Łazienka z prysznicem bynajmniej nie wyklucza wanny. Natomiast jeżeli obawiamy się o utratę przestrzeni, można zastosować odpowiedni szklany ekran. W takiej sytuacji, przy każdej potrzebie wanna będzie mogła być przekształcana w natrysk. Wybór jest uzależniony oczywiście od indywidualnych przyzwyczajeń oraz preferencji użytkowników.