Na co zwracać uwagę dobierając farbę do drewna? Jaka powinna być? Jakie cechy powinna mieć?

dioda
Jeśli mówimy o farbie do drewna, to bardzo często spotkać się można z ich trzema typami, czyli farbami akrylowymi, alkidowymi i kredowymi. Dwie pierwsze są najbardziej znane, trzeci rodzaj natomiast spotykany jest najczęściej tylko w specjalistycznych sklepach, nie zaś w marketach budowlanych.

bateria zlewozmywakowa
Autor: Franke Polska
Źródło: Franke Polska
Drewno jest wszechstronnym materiałem, używa się go do wyprodukowania elementów wykończenia oraz wyposażenia każdego mieszkania. Jesteśmy w stanie je bezpiecznie malować farbami akrylowymi, które nadają się do wykorzystania w budynkach mieszkalnych. W tym artykule właśnie skoncentrujemy się na farbach akrylowych, bo jeżeli farba do drewna to z pewnością tego rodzaju rozwiązanie zdaje się być najbardziej odpowiednie, zobacz również . Drewno, które znajdziemy w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinno być malowane preparatami ftalowymi czy olejnymi.
dioda
Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store
To co prawda dosyć solidne preparaty, jednak ich zapach będzie utrzymywał się w pomieszczeniu jeszcze bardzo długo. Natomiast akrylowa farba do drewna jest wodorozcieńczalna, nie ma przykrego zapachu, może być więc wykorzystywana bezpiecznie na meblach, lamperii i boazerii. Bez kłopotu jesteśmy w stanie ją stosować w pokojach dziecięcych, a jednocześnie na różnego typu powierzchniach jakie są narażone na powierzchniowe zadrapania. Dość dużą zaletą emalii akrylowych do drewna jest również znacząca przyczepność, która gwarantuje łatwość malowania ścian i innych powierzchni.

Sprawdź też – farba (sprawdź czarna farba do drewna)

Tego rodzaju farba jednocześnie bardzo szybko schnie, możemy więc powiedzieć, iż już po upływie godziny nasza powierzchnia jest już całkowicie sucha. Następną warstwę farby jesteśmy w stanie nakładać już pod sześciu godzinach. Istnieją różnorodne farby takiego typu, lecz zawsze warto nabyć najlepszej jakości produkty. Jest to ważne w każdej sytuacji, również jak kupujemy inny typ, jak farba dekoracyjna.

farba (zobacz akrylowa farba do drewna)