Naklejki na ścianę – niedroga dekoracja wnętrz w piętnaście minut

Nalepki ścienne to rewelacyjny sposób na szybką przemianę ściany. Przyklejanie nalepki jest istotnie proste i zajmuje – zależnie od wielkości a także układu nalepki od 5 do 30 minut. W trakcie naklejania nic nie może się rozlać, pobrudzić ani przesunąć. Z tej przyczyny właśnie nalepki ścienne robią ostatnio zawrotną karierę.

Nalepki ścienne stanowią niezwykle efektowny jak też nieskomplikowany w wykonaniu pomysł na ozdobę pomieszczeń. Nalepki to ostatni krzyk mody wnętrzarskiej (prócz fototapet oraz malowania szablonami).

Z czego fabrykowane są naklejki ścienne? Naklejki produkowane są z folii PVC. Są czasami określane mianem nalepek winylowych. Jest to rozwinięcie skrótu PCV, jaki oznacza polichlorek winylu. Naklejka jest fabrycznie pokrywana warstwą kleju, w większości wypadków poliakrylanowego. Jednym z ważnych jego parametrów jest tak zwana usuwalność (po zdjęciu dekoracji na ścianie nie pozostaną trudne do usunięcia resztki). Folie, z których powstają naklejki, nie powinny być zbyt grube. Na ogół ozdobne motywy wycinane są z delikatnej folii o grubości 75 mikronów. Wytwórcy deklarują, iż na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to rzecz jasna od podłoża, do którego jest przyklejona a także od warunków pogodowych), a jej żywotność we pomieszczeniach może być o wiele dłuższa, praktycznie trudna do określenia.

Folie wykorzystywane do produkcji nalepek posiadają rozmaite kolory i dwa wykończenia nawierzchni: połyskujące a także matowe. Stąd rozmaitości deseni towarzyszy też duży wybór barw. Naklejki na ściany lub lodówka na napoje naklejki na szafy wnękowe – ogromnie łatwo jest ulokować na podłożu. Ściana może być pokryta dowolnym typem tynku albo farby. Podłoże powinno być jednak oczyszczone oraz gładkie. Dekoracji nie należy przyklejać do łuszczącej się farby bądź pękającego tynku, taka nawierzchnia potrzebuje oczyszczenia z luźno związanych fragmentów i wyrównania. To jednakowe zabiegi przygotowawcze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do odmalowania lub tapetowania ścian. Trzeba mieć na uwadze, iż aczkolwiek nalepki są nieprzeźroczyste, są stworzone z cieniutkiej folii, zatem nie zamaskują nawet niewielkich wgłębień powstałych w efekcie łuszczenia się farby.