Odległa północ – bliskie społeczeństwu przestrzenie do egzystowania

Odległa północ odznacza się tym, że przez większość roku króluje tam mało przyjemna aura. Jest zimno, wietrznie i śnieżnie. Gdy już przychodzi pora wiosenna zamiast przyjemnego ciepła dostajemy niekończące się roztopy hałd śniegu, które ciągną się aż do maja. Co w tym momencie zrobić?

Pokój z dużą ilością przestrzeni

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy raczyć się dużą ilością kawy, jeździć do ciepłych krajów, możemy również chodzić do kina i oglądać filmy ,w których słońce aż bije z ekranu.

Sprawdź, czy następny link (https://bubucraft.pl/) jest tym, czego teraz szukasz. Z pewnością bardzo może pomóc Ci w Twoim projekcie, który obecnie robisz. Zobacz, naprawdę warto!

Jest jednakowoż lepszy sposób.

Odpowiedzią na te utrudnienia dotykające co roku odległą północ jest charakterystyczny styl, styl skandynawski (estetyka skandynawska). Źródła jego stworzenia należy właśnie poszukać w pogodzie. Długie, denerwujące zimy, niezbyt długie dni, mała ilość dni słonecznych, to czynniki, które wpływają, że tam na odległej północy życie jest dość ponure. Skandynawowie odnaleźli jednakże najlepsze rozwiązanie na depresję – domowe wnętrza, które stały się rozświetlone oraz bardzo pogodne.

Najistotniejsze w tym celu okazały się praktyki wnętrzarskie, jakie umożliwiły na prowadzeni bardziej zdecydowanej ilości światła do domostw. Dzięki takiemu zabiegowi z łatwością osiągnięto odczucie fantastycznej przestronności, a tym samym osiągnięto wrażenie większej schludności i czystości. Bardzo znamienne dla Skandynawii pokaźne okna w znakomitej ilości przypadków pozostają odsłonięte, niekiedy przysłania je jedynie zwiewna firanka, która jest bardziej detalem ozdobnym niż praktycznym.

Pokój na poddaszu

Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com

Wnętrze wyróżnia się lekkością. Wpływają na to meble zrobione z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak len, bawełna czy drewno. Warto podkreślić, iż styl skandynawski z jednej strony jest surowy (obecny jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie da się go ominąć w umeblowaniu), a z drugiej strony jest bardzo życzliwy.

Najistotniejsze, że taki styl jest bardzo funkcjonalny i to chyba najważniejsza przyczyna, dlaczego ludzie na całym świecie wybierają urządzenie mieszkania w ten sposób. Kolory w takich wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż lub niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w stylu skandynawskim to po prostu przedmioty codziennego użytku o niezwykłych, niespotykanych kształtach. Powszechna jest też typografia naniesiona na różne przedmioty.