Odległa północ – bliskie społeczeństwu przestrzenie do egzystowania

Jasne wnętrze domu
Odległa północ odznacza się tym, że przez większość roku króluje tam mało przyjemna aura. Jest zimno, wietrznie i śnieżnie. Gdy już przychodzi pora wiosenna zamiast przyjemnego ciepła dostajemy niekończące się roztopy hałd śniegu, które ciągną się aż do maja. Co w tym momencie zrobić?

Pokój z dużą ilością przestrzeni
Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy raczyć się dużą ilością kawy, jeździć do ciepłych krajów, możemy również chodzić do kina i oglądać filmy ,w których słońce aż bije z ekranu. Jest jednakowoż lepszy sposób.

Odpowiedzią na te utrudnienia dotykające co roku odległą północ jest charakterystyczny styl, styl skandynawski (estetyka skandynawska). Źródła jego stworzenia należy właśnie poszukać w pogodzie. Długie, denerwujące zimy, niezbyt długie dni, mała ilość dni słonecznych, to czynniki, które wpływają, że tam na odległej północy życie jest dość ponure. Skandynawowie odnaleźli jednakże najlepsze rozwiązanie na depresję – domowe wnętrza, które stały się rozświetlone oraz bardzo pogodne.

Najistotniejsze w tym celu okazały się praktyki wnętrzarskie, jakie umożliwiły na prowadzeni bardziej zdecydowanej ilości światła do domostw. Dzięki takiemu zabiegowi z łatwością osiągnięto odczucie fantastycznej przestronności, a tym samym osiągnięto wrażenie większej schludności i czystości. Bardzo znamienne dla Skandynawii pokaźne okna w znakomitej ilości przypadków pozostają odsłonięte, niekiedy przysłania je jedynie zwiewna firanka, która jest bardziej detalem ozdobnym niż praktycznym.

Pokój na poddaszu
Autor: d.s.p
Źródło: http://www.flickr.com

Wnętrze wyróżnia się lekkością. Wpływają na to meble zrobione z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak len, bawełna czy drewno. Warto podkreślić, iż styl skandynawski z jednej strony jest surowy (obecny jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie da się go ominąć w umeblowaniu), a z drugiej strony jest bardzo życzliwy.

Najistotniejsze, że taki styl jest bardzo funkcjonalny i to chyba najważniejsza przyczyna, dlaczego ludzie na całym świecie wybierają urządzenie mieszkania w ten sposób. Kolory w takich wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż lub niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w stylu skandynawskim to po prostu przedmioty codziennego użytku o niezwykłych, niespotykanych kształtach. Powszechna jest też typografia naniesiona na różne przedmioty.