Osuszacz powietrza zamiast drastycznych technik likwidacji grzyba

Zbyt wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do rozprzestrzenienia się niebezpiecznych drobnoustrojów oraz pojawienia się pleśni i grzyba. Powodów wilgotnego powietrza jest wiele, także suszona w pomieszczeniu odzież może znacząco podnieść poziom wilgoci. Może się to stać przyczyną groźnych problemów ze zdrowiem, zwłaszcza u ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego.

osuszacz powietrza

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Takie powietrze może także powodować zakłócenia w funkcjonowaniu urządzeń na prąd, korozję elementów z metalu w urządzeniach gospodarstwa domowego czy uszkodzenie drogich, drewnianych elementów umeblowania lub kosztownych instrumentów muzycznych. Aby takim sytuacjom zapobiec wykorzystuje się urządzenia nazywane osuszaczami powietrza (jeśli chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tu: atrakcyjne osuszacze powietrza w uni-lux).

Proste i skuteczne urządzenia
Higrometr, czyli urządzenie określające poziom wilgotności powietrza jest głównym elementem urządzenia. Stopień wilgotności jest prezentowany w procentach, za optymalne warunki uznawana jest wilgotność na poziomie 50%. Kiedy ten poziom zostanie przekroczony, urządzenie włączy osuszacz. Osuszacz taki w pierwszej kolejności kieruje powietrze do filtru usuwającego pył i nieczystości. Samo osuszanie stanowi proces dwuetapowy: w pierwszej kolejności powietrze jest schładzane a potem ogrzewane. W obu tych procesach woda zawarta w powietrzu ulega skropleniu i przedostaje się do pojemnika na wodę. Drugim ważnym elementem każdego osuszacza jest higrostat. Służy on utrzymywaniu stałego, potrzebnego stopnia wilgotności powietrza. Bez tej części urządzenie mogłoby w zbyt dużym stopniu osuszyć powietrze, co także jest efektem szkodliwym.

Dlaczego dobrze jest mieć osuszacz
Główną zaletą tych urządzeń jest ich niska cena. Nawet bardziej zaawansowane osuszacze nie kosztują ponad 1000 złotych.

Fascynuje Cię ten temat? Jeżeli tak, to pod tym linkiem (http://www.francke-art.pl/) odnajdziesz podobne pasjonujące dane, których nie zapomnisz długo.

Jest to kwota niezbyt duża w porównaniu z kosztami pozbywania się pleśni ze ściany czy reperacji sprzętów domowych. Odgrzybianie może się łączyć z usuwaniem całego tynku ze ścian, co jest czasochłonne i dużo kosztuje.

Właściwa wilgotność powietrza to jednak nie tylko dłuższa żywotność mebli i przyrządów, to przede wszystkim dobre samopoczucie. Wykazano, że duża liczba chorób również bierze się z utrzymania nieodpowiedniej wilgotności we wnętrzach – choroby układu oddechowego, reumatyzm czy migrenowe bóle głowy.