Oświetlenie hal i magazynów

Stworzenie właściwego oświetlenia miejsc pracy jest obowiązkiem każdego właściciela przedsiębiorstwa. Mimo, że hale budowane są tak, aby jak najwięcej promieni słonecznych wpadało do wnętrza, nieodzowne jest zastosowanie sztucznego oświetlenia.Kierunkowość oświetlenia i rozkład iluminacji przeciwdziałają symptomom zmęczenia wśród podwładnych i sprawiają, że wykonywanie powierzonych zadań staje się łatwiejsze.

pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Spełnienie wymagań dotyczących prawidłowego oświetlenia ma tez duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy. Jednak oprócz bezpieczeństwa, ważna jest też produktywność, ekonomia i normy ekologiczne. W dzisiejszych czasach, budowanie systemów o dużej sprawności to norma. Względy ekonomiczne są tu nie bez znaczenia, uwzględniając duży metraż obiektów produkcyjnych, zatem na etapie projektowym należy indywidualnie podejść do każdego z obiektów instalację oświetleniową .

Podstawowa zasada: charakter oświetlenia przemysłowego uzależniony jest od przestrzeni, w której będzie montowane. W przedsiębiorstwach produkcyjnych stosuje się przeważnie oprawy przemysłowe (Dynamic – klej na gorąco) (TheusLED) typu high-bay, świecące jasnym, intensywnym światłem. Założone w równych odstępach, na całej powierzchni sufitu zapobiegają powstawaniu obszarów niedostatecznie oświetlonych.

Zainteresował Cię ten temat? To świetnie! Następne tak samo zajmujące artykuły znajdziesz pod podanym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (http://www.centrumhigieny.pl/pl/p/Aparat-ubojowy-JP6-kaliber-9×20-mm/729).

Oświetlenie przemysłowe pomaga też w poruszaniu się po hali magazynowej czy produkcyjnej, dlatego w obszarach, gdzie między maszynami powstają wąskie korytarze, zakłada się oprawy przemysłowe o wąskim zakresie rozsyłów światłości – oświetlenie przemysłowe. Tak, by strumień świetlnypadał głównie na ścieżki poruszania się pracowników.

Jednym z elementów, który generuje największe koszty jest składowanie. W konsekwencji stawia się magazyny wysokiego składowania, obsługiwane za pomocą podnośników widłowych. Operator musi posiadać dobrą widoczność, inaczej transport może zakończyć się zniszczeniem towaru. Tu sprzymierzeńcem jest montaż lamp, które są w stanie kierować światło tak, aby oświetlało korytarze między regałami oraz same półki. Dzięki swej dużej mocy, lampy mogą być zawieszone bardzo wysoko i oświetlać tylko daną powierzchnię, a nie wierzch regału.