Oświetlenie – jak je wybrać do kuchni czy pokoju?

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem wykończenia pomieszczeń. Jego wybór oparty jest zazwyczaj na względach estetycznych. Jednakże aranżację oświetleniową powinniśmy zaplanować tak, aby w pomieszczeniach czuć się komfortowo. Lampy do kuchni są bardzo potrzebne. Aby w kuchni pracowało się dobrze, powinniśmy postawić na kilka punktów oświetlenia. Poza główną lampą oświetlającą pomieszczenie, trzeba pomyśleć o oświetleniu uzupełniającym, które oświetli na przykład blat czy zlewozmywak.

żyrandol

Autor: Dmitry Boyarin
Źródło: http://www.flickr.com
Należy pamiętać, że główne lampy do kuchni muszą dawać rozproszone światło, które nie będzie męczyło wzroku nawet przy kilkugodzinnym przebywaniu w pomieszczeniu (lampyilampki.pl/289-oswietlenie-do-kuchni-i-jadalni). Dla rezultatów dekoracyjnych, można wybrać taśmy ledowe, które dodadzą klimatu całemu wnętrzu. Podczas przyrządzania posiłków w kuchni będziemy potrzebowali doświetlenia kilku punktów, dlatego głównym światłem, stawiamy również na to, by najważniejsze miejsca, w których się poruszamy były właściwie oświetlone, kiedy jest to potrzebne.

Ponieważ w kuchni dosyć łatwo o zanieczyszczenia, najlepiej postawić na elementy, które łatwo będzie można czyścić. Nieco odmienne zadanie czeka nas, kiedy wybieramy żyrandol (zobacz ekskluzywne żyrandole) do salonu ( na Lampy i Lampki). Oferta dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana. Lampy wiszące do salonu muszą tworzyć całość z wnętrzem i nadawać mu wyjątkowego charakteru. Bardzo istotne jest to, aby żyrandol do salonu był nie jedynie okazały, ale także pasował do wielkości pomieszczenia. Za duży w małym pomieszczeniu nie tylko będzie dawał meczące dla oczu oświetlenie, ale przytłoczy całość aranżacji salonu.

Lampy wiszące do salonu najlepiej wyglądają w dużych pomieszczeniach (lampy wiszące do salonu). Żyrandole nie koniecznie muszą być bardzo wymyślne. Dla osób ceniących styl minimalistyczny, proponuje się na przykład żyrandole w postaci kul wykonanych z papieru. Złym krokiem może okazać się zakup oświetlenia przed zaprojektowaniem i wyposażeniem pomieszczenia. Bez znaczenia czy jest to kuchnia czy salon, oświetlenie powinno być jednym z ostatnim elementów wykończenia, wówczas bowiem dowiemy się jaki typ oświetlenie będzie pasował do umeblowania i jaki zagwarantuje najlepsze światło dla wnętrza zaaranżowanego w konkretny sposób.