Oświetlenie w salonie

Światło w salonie jest jednym z najważniejszych elementów jego aranżacji – pełni ono tak rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Plastyczne własności światła umożliwiają również odmienić proporcje małego salonu. Żeby wybrać odpowiednie lampy do salonu, musisz poznać kilka reguł. Światło udoskonali ukształtowanie małego salonu oraz wprowadzi do niego sympatyczny nastrój. Liczba, wzornictwo i rozlokowanie lamp do pokoju dziennego zależy przede wszystkim od jego rozmiarów oraz aranżacji.

Lampa stojąca do czytania

Autor: Maxlight
Źródło: Maxlight

Właściwe rozlokowanie punktów świetlnych pozwoli optycznie zwiększyć nieduży salon, nowoczesne lampy podłogowe naświetlą wybrane miejsca jak też ukryją niechciane wady. Nieduży salon będzie zdawał się większym, gdy skierujemy oświetlenie na sufit (zobacz galeriaoswietlenia.pl) bądź też na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wkomponowane w sufit, jak również zawieszane oprawy sufitowe o silnym świetle spowodują, że salon będzie się zdawał wyższy. Optyczne wydłużenie pomieszczenia zagwarantują właściwie oświetlone pionowe podziały ściany w formie filarów. Aby poszerzyć pokój dzienny, wystarczy wycelować intensywne światło na jego dłuższe ściany.

Ta wskazówka z witryny (http://www.cermag.com.pl/pl/oferta/outlet/) zagwarantuje Ci to, że odnajdziesz wiele bardzo użytecznych materiałów – to nieco inny punkt widzenia na tę problematykę.

Świetnie nadają się do tego celu reflektory – .

Świetnym rozwiązaniem do wąskich salonów jest też umieszczenie źródła światła w ukrytych wnękach lub podświetlenie obrazów oraz półek. Z kolei decydując się na żyrandole z przeźroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego i niekorzystnego dla niewielkich salonów wrażenia ciężkości.

lampa stojąca

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Wpływ na to, w jaki sposób rejestrujemy przestrzeń salonu, mają też kolory przeważające w aranżacji wnętrza. Gdy pragniemy, ażeby salon zdawał się większy, powinniśmy postawić na jasne kolory i zastosować gładkie oraz lśniące faktury, jakie odbijają blask lamp. Salon utrzymany w wesołych barwach nie wymaga intensywnego oświetlenia, dzięki czemu możemy zastosować rozwiązania pełniące głównie funkcję dekoracyjną. Na odwrót jest w wypadku ciemnych jak też matowych kolorów oraz dekoracji stworzonych z drewna czy kamienia. Podobne kolory oraz materiały pochłaniają światło, co związane jest z koniecznością zastosowania światła o znacznym natężeniu. Ciepłe światło zwyczajnych żarówek także rozświetli salon. Jeżeli jednak pragniesz uzyskać przeciwny efekt, dobrze jest wprowadzić do wnętrza chłodne refleksy, które emitują świetlówki. Oświetlenie musimy zaplanować już na startowym etapie wykańczania pomieszczenia.