Podłoga istotnym szczegółem aranżacji wnętrz- zdecydować się na panele czy parkiet?

Przy urządzaniu wnętrza, priorytetową rolę pełni wybór podłogi. Co wybrać – panele czy parkiet? Niektóre projekty wnętrz mieszkań, aż się proszą o położenie desek – są nobliwe i mocne, dodatkowo można je kilkakrotnie cyklinować. Z drugiej strony, panele kuszą prostotą układania i pielęgnacji, są także mniej kosztowne od drewna. Decyzja jest ciężka i warto rozważyć wszystkie za i przeciw, bo przecież podłogę wybieramy na lata.

Co przemawia za wyborem parkietu?

Jest materiałem naturalnym i dość uprzywilejowanym. Poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, ma inne pożądane cechy: idealnie izoluje termicznie i akustycznie oraz dostosowuje odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Nie mały wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu, umożliwia dobranie upragnonej podłogi do wystroju wnętrza. Drewno, nawet gdy się starzeje, nabiera przy tym wyjątkowej, szlachetnej patyny. Ilość rodzajów drewna dostępnych teraz na rynku jest bardzo duża. Od całkiem jasnych klonów i jesionów, poprzez czerwonawe wiśnie, szarawy dąb aż po ciemne wenge. Każdy z rodzajów drewna występuje w różnych wybarwieniach i odcieniach a także rodzajach desek – od małych do całkiem sporych. Jeśli chodzi o podłogi drewniane, ceny są dość duże, ale efekt jest ich wart.

Kiedy zdecydować się na panele?

dekorowanie stołu

Autor: Kotlet.tv
Źródło: Kotlet.tv

Bardzo dużą zaletą paneli, jest niska cena, przez co są one dostępne nawet dla tych, którzy mają malutki budżet. Przykryte specjalną warstwą zabezpieczającą, panele są nieczułe na wodę, ścieranie i przebarwienia wywołane słońcem. Ich pielęgnacja jest łatwa, wystarczy je wytrzeć zmoczoną szmatką.

W przypadku niewielkich pomieszczeń, wystarczy jedna doba, aby ułożyć panele i od razu móc korzystać z nowej podłogi. Montuje się je naprawdę błyskawicznie, a dzięki podkładom niwelującym, nie musimy obawiać się o jakieś nierówności podłoża. Panele dostępne na rynku, naśladują niemal wszystkie gatunki drewna, a nawet kamień, czy terakotę.

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, sprawdź przykłady (https://dekorianhome.pl/) zamieszczone pod tym linkiem. Na pewno znajdziesz tutaj coś odpowiedniego dla siebie.

Dzięki temu, w prosty sposób dostosujemy je do charakteru naszego wnętrza. Niestety, jedną z głównych wad paneli, jest fakt, że sztuczne powierzchnie się elektryzują, przyciągają kurz i nie niwelują hałasów. Jeśli jednak nie jest to dla nas zbyt dużym problemem, śmiało możemy sobie sprawić tego typu podłogę. Odpowiednio dobrane i ułożone panele, z pewnością będą służyły nam przez wiele lat.