Podstawowe informacje o płytach meblowych czyli w jaki sposób samemu wykonać meble dla siebie

Jeszcze do niedawna zrobienie swoich mebli wiązało się z koniecznością posiadania pewnych umiejętności i urządzeń. Wynikało to z faktu, że meble robione były ze zwykłego drzewa, a jego obróbka jednak łatwa nie jest i będzie wymagać sporo wiedzy. Ogromnie stolarski rynek zmieniło pojawienie się wiórowych płyt, one właśnie stały się podstawowym materiałem do wytwarzania mebli.

meble do kuchni

Autor: KAM
Źródło: KAM
Wiórowe płyty są nie tylko łatwe do obróbki i montażu, lecz dają dodatkowo spore możliwości wzornicze.

Żeby zgłębić wiedzę na przedstawiany wątek obejrzyj stronę (http://radochygospochy.pl/artykuly-sezonowe/boze-narodzenie/akcesoria-bozonarodzeniowe), która posiada interesujące informacje na ten temat – trzeba tylko kliknąć!

Produkowane są one w ponad stu różnych odmianach, imitujących nie tylko najpopularniejsze odmiany drewna takie jak sosny, buki czy dęby, ale również egzotyczne, typu mahoń czy limba. Dzięki temu projektanci mają dużo możliwości, szczególnie że bez żadnego problemu różne wersje kolorystyczne płyt da się ze sobą łączyć, tworząc interesujące zestawienia. Duża część płyt które są sprzedawane w meblowych sklepach posiada typową grubość 18 mm, przez co zagwarantowana jest wygoda projektowania i uniwersalność. Do niektórych zastosowań wykorzystuje się płyty kilka milimetrów cieńsze, część kolorów kupić również można w grubej wersji.

Wprawdzie płyty meblowe produkowane są w dużych arkuszach, to w każdym zakładzie stolarskim który oferuje cięcie płyt meblowych można je zakupić w dowolnym rozmiarze : tworzenie mebli dopasowanych do potrzeb klienta). Oprócz tego są oferowane usługi oklejania – polegają one na naklejeniu na widocznych krawędziach odpowiedniej okleiny papierowej albo z tworzywa sztucznego.

Płyty stolarskie

Autor: Schoschie
Źródło: http://www.flickr.com/photos/schoschie/8821182/sizes/o/
Dzięki temu w zasadzie każdy, kto będzie miał jakieś pojęcie o majsterkowaniu, bez większego problemu zrobi jakieś meble dla siebie Trzeba je oczywiście zaprojektować, ale mając informację, jaką płyty mają grubość nie powinno być większego problemu z obliczeniem, jakie dane elementy mają mieć wymiary. W stolarskim zakładzie podaje się wymiary poszczególnych części, i po kilku dniach można otrzymać je pocięte i oklejone. Do skręcania szafek służą specjalne rodzaje śrub zwane konfirmatami, wymagają one zastosowania specjalnego wiertła, ale bez problemów można je również w każdym sklepie stolarskim zakupić.