Pokój dzienny to z pewnością wizytówka każdego mieszkania

Pokój dzienny jest sercem oraz wizytówką każdego mieszkania. To właśnie w nim najczęściej odpoczywamy, oglądamy telewizję, spędzamy czas z familią i z znajomymi. Każdy z nas pragnąłby, aby nasz pokój dzienny był komfortowy, funkcjonalny, a równocześnie elegancko umeblowany.

jadalnia

Autor: RikkisRefuge Other
Źródło: http://www.flickr.com
Salon powinien być miejscem jednoczącym dlatego warto zadbać o jego centralne umieszczenie na planie naszego domu, tak żeby był łatwo osiągalny. Niemniej jednak musimy pamiętać, żeby nie stał się on węzłem komunikacyjnym, przez który idzie się do dalszej części domu – sypialni, lub kuchni. Wejście do salonu winno być dobrze widoczne z holu. W pobliżu salonu warto również zaprojektować toaletę dla gości, jednakże w ten sposób, żeby drzwi do niej nie były dostrzegalne z miejsca naszego odpoczynku. Urządzenie pokoju dziennego nie będzie trudne, gdy weźmiemy pod uwagę oprawę architektoniczną jak też rozmiary wnętrza. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętów, nie do każdego pomieszczenia pasuje stolik industrialny. Podstawowymi, stanowiącymi wyposażenie pokoju dziennego są niewątpliwie wygodne meble (zobacz manufaktura mebli) wypoczynkowe: kanapa, fotele, szezlongi. Niespodzianką może być to, że nieduża, komfortowa sofa może zająć o wiele więcej miejsca aniżeli standardowa kanapa. Dobierając mniejsze meble zyskujemy możność dokonywania częstych oraz swobodnych zmian w aranżacji salonu.

salon

Autor: Milestone Management
Źródło: http://www.flickr.com

Dodatkową atrakcję stanowić może kominek. Jeśli jest on usytuowany w centrum większego salonu, powinniśmy ustawić kanapę przodem do paleniska, z kolei tyłem do okna. Niestety w ów sposób odcinamy się od pozostałości otoczenia. W takim przypadku dobrze jest wyszukać innych rozwiązań, przykładowo wyznaczyć dwa punkty wypoczynkowe.

Ekwipunek salonu to oczywiście nie tylko komplet wypoczynkowy, ale też stół z wygodnymi krzesłami – przy jakim możemy spędzać czas z rodzinką i przyjaciółmi, sprzęt do słuchania muzyki, bądź też wielka biblioteka napełniona książkami. Duże okna w salonie, pozwolą nam na obcowanie z naturą przydomowych ogródków, siedząc wygodnie w fotelu. Pokój dzienny winien być w taki sposób zaplanowany, aby powalał nam na kontakt z otoczeniem. Dzięki dużym oknom, ogrodowa zieloność może stanowić wystrój naszego dziennego pokoju.
Odpowiednio dobrane oświetlenie salonu pomoże nam wydobyć z cienia wybrane fragmenty aranżacji, a równocześnie umożliwi nam odpoczynek w nastrojowo doświetlonym miejscu.