Pomieszczenie kuchenne w stylu prowansalskim – jak to zaplanować?

Jeśli planujemy do naszego domu żeby zapanował swojski wiejski atmosfera, powinniśmy stworzyć w nim kuchnię w stylu prowansalskim. Dzięki temu dostaniemy pomieszczenie pełne ciepła, gdzie można spędzać czas przyjemnie. Poczujemy się jak latem na francuskiej wsi…

elegancka kuchnia

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie możemy wyróżnić wyznaczniki stylu prowansalskiego? Podłogi są przeważnie kamienne, meble zaś wykończone specjalnymi murkami, ich fronty są zrobione z drewna, bądź wnętrze półek zakrywa kretonowa zasłonka. Szczególnie ważne są tu ceramiczne, fantazyjne dodatki, obowiązkowo z kwiatowym motywem namalowanym na frontach. typowe barwy to delikatne, pastelowe odcienie wrzosowego fioletu, żółtego, szarości, błękitu czy jasnego różu. Ponadto biel i fraktury naturalnych kamieni.

Masz ochotę chłonąć dalej wciągającą treść? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj kinkiet dla dziecka na kolejnej stronie.

kuchnia i jadalnia

Autor: Ben Heinrich
Źródło: http://www.flickr.com

Ten rodzaj stylu kojarzy ci się z ziołami prowansalskimi? Słusznie… Miejsce urządzone w stylu prowansalskim to przestrzeń ciepła, przytulna, z powodu delikatnym kolorom ma tworzy atmosferę romantyczną. Doskonałym dodatkiem staną się tu suszone kwiaty i zioła, doskonale będzie także wyglądać lawenda, która bezpośrednio będzie nawiązywać do francuskiej Prowansji. Pośród dodatków we wnętrzu powinny znaleźć się wszelkie klimatyczne zegary, ceramiczne doniczki w jasnych barwach, z kwiatowymi obrazkami. Osobiście zainspirowałam się radami z tego miejsca: sposoby na kuchnię w stylu prowansalskim.

Szczególną kwestią jest odpowiednie dobranie frontów mebli i ich blatów – by kuchnia rzeczywiście nawiązywała klimatem do Prowansji, a nie tylko miała pojedyncze elementy tego stylu. Wybierzmy zatem jasne meble, najlepiej w stylu retro. Rewelacyjnie pasujące będą także białe fronty, albo te w kolorze niebieskim lub delikatnego różu. W celu zastąpienia typowej kuchennej „meblościanki” mamy możliwość by poszukać na pchlim targu pojedynczego, większego kredensu. Taki mebel możemy później samodzielnie wyczyścić papierem ściernym i pomalować w delikatne, pastelowe barwy. Doskonale wpasuje się w klimat prowansalskiego wnętrza.