Praktycznie każdy budując dom dla siebie pragnie, żeby był on wygodny, oszczędny a przede wszystkim spełniał wymogi bezpieczeństwa.

Może się wydawać, że tak naprawdę każdy dom będzie bezpieczny, lecz jak przemyśli się wszystko dokładnie, to trzeba na kilka istotnych rzeczy zwrócić uwagę. Przede wszystkim bardzo ważne powinno być gdzie leży działka, na jakiej dom będzie postawiony, ale również materiał, jaki użyje się do konstrukcji. W naszym kraju sporo domów postawiono na zalewowych terenach. Co prawda wszystkim się wydaje, że problem powodzi ich nie dotknie, lecz jednak co roku słyszy się o przerwanych wałach i podtopionych miastach i wioskach.

taśmy LED-owe

Autor: Jeffery MacEachern
Źródło: http://www.flickr.com
W takich przypadkach, jeżeli ryzyko powodzi występuje, to należy do budowy wybrać taki rodzaj materiału który nie będzie tracił parametrów po zamoknięciu, i będzie go można szybko osuszyć. Najlepiej będzie się tu sprawdzał komórkowy beton, znacznie więcej problemów będzie natomiast z konstrukcjami drewnianymi. Na terenach, gdzie pojawiają się duże wiatry należy też odpowiednio zaprojektować dach, bo dość często mogą się zdarzyć przypadki, że w czasie burzy dachy są zwyczajnie zrywane.

We wnętrzu budynku także będzie sporo do zrobienia, jeśli będzie chodzić o kwestie bezpieczeństwa i oszczędności. Odpowiednie zabezpieczenie balkonów i schodów balustradą to sprawy, o jakich nikomu nie trzeba chyba przypominać.

Ogromną rolę dla bezpieczeństwa mają odpowiednio zrobione instalacje, zwłaszcza elektryczna i gazowa. Niedokładnie połączone rury z gazem mogą grozić wybuchem, a zbyt słaba wentylacja system wentylacji spowodować może groźne w skutkach zaczadzenia. Także przy instalacjach elektrycznych będzie sporo do zrobienia w sprawach bezpieczeństwa, w szczególności jeśli w domu mieszkają dzieci.

Instalacja musi być dokładnie wykonana, a każde urządzenie jakie tego wymaga, musi być uziemione. Wykonując wewnątrz oświetlenie możemy złączyć oszczędności i bezpieczeństwo w jednym. W miejsce tradycyjnej szklanej żarówki, jaka łatwo się może stłuc, znacznie lepiej może się sprawdzić listwa led, która na pewno jest bardziej bezpieczna, a dodatkowo będzie zużywać dużo mniej energii.