Szklana magia Prowansji

Provence - misy szklane
Wszyscy, którzy mieli przyjemność trafić kiedyś w gościnne przestrzenie Prowansji i ci wszyscy, którzy znają ją z książek, czy filmów, potwierdzą, że to kraina pełna słonecznej magii. Trudno się w niej nie zakochać, trudno do niej nie tęsknić.

Provence - szklane misy
Autor: Holmegaard
Źródło: www.smakprostoty.pl
Prowansalskie klimaty wpłynęły, najpewniej i na jednego z najsłynniejszych duńskich designerów szkła, Per’a Lütken’a, który nadał swoim misom z dmuchanego szkła imię Provence.

Zaprojektowane w dość już zamierzchłej przeszłości, bo w roku 1955, ozdobne misy z ręcznie tworzonego szkła, do dziś zdobią nowoczesne, luksusowe lofty, apartamenty, czy rezydencje. Nie straciły nic na aktualności, a ich popisowa forma ciągle i od nowa znajduje swoich miłośników. Podobnie jak i szkło barowe Lütken’a, również misy Provence nieustannie powiększają grono swych adoratorów, kusząc obłym kształtem i pełną dostojeństwa prostotą.

Ten tekst jest niesamowicie ciekawy, czyż nie? Jeśli także Twoje zdanie jest zbliżone, to na pewno pomocne notatki (http://www.agencja-artev.pl/pl/sprzatanie-budynkow-uzytecznosci-publicznej/) okażą się dla Ciebie użyteczne.

Znamiennym jest – w tym akurat przypadku – swoista, niewyszukana zgrzebność projektu mistrza Lütken’a (zamów online), którego wzory były, z reguły, bardzo barokowe.
Dekoracyjne szkło Provence tworzy, przez już ponad pół wieku, duńska huta szkła – znana światu pod nazwą marki Holmegaard. Szklane misy mają trzy średnice (19, 25 i 31 cm) i trzy odmiany kolorystyczne – przezroczystą, błękitną i kuszącą barwą dymu.

Każda z subtelnych mis Per’a Lütken’a może stanowić ozdobę samą w sobie. Można też, używając wyobraźni, zaaranżować ją, wykorzystując kamyki, piasek, muszle, czy wypełniając pływającymi kwiatami.

To unikalne źródło (www.kwadra-system.pl/) zapewne będzie dla Ciebie wartościowe, gdyż znajdziesz tam wiadomości analogiczne do takich, które czytasz tutaj.

Każdy pomysł okaże się trafiony, jak to bywa z udoskonalaniem przedmiotów, których drugą naturą jest piękno.