W jaki sposób skomponować najlepiej pasujące oświetlenie do domu?

Odpowiednio oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Znacząca jest nie tylko funkcjonalność, ale także efekty, uzyskiwane dzięki różnego gatunku lampom.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma dobre oświetlenie mieszkania. Ze światłem związany jest nie tylko nasze samopoczucie, ale także efektywność w pracy i wypoczynku.

Stwierdzenie

lampa stojąca

Autor: Rosmarie Voegtli
Źródło: http://www.flickr.com

o małej powierzchni i konieczności skupienia się na praktycznych elementach aranżacji przestrzeni nie spowoduje, że zdecydujemy się na wybór przypadkowego oświetlenia. Do małych przestrzeni można znaleźć szereg rozwiązań, które łączą walory estetyczne i funkcjonalne. W miejsce lamp stojących można dobrać oświetlenie sufitowe, listwy ledowe, kinkiety lampy stołowe, które nie zajmują dużo miejsca, a emitują ciepłe światło. Z kolei w sporych przestrzeniach świetnie będą wyglądały surowe lampy w dużych rozmiarach lub okazałe lampy kryształowe czy antyczne. W momencie gdy mamy do dyspozycji większą przestrzenią możemy sobie pozwolić np.: na nowoczesne lampy stojące w oryginalnym designerskim wzorze, nowoczesne lampy sufitowe (warto zobaczyć: nowoczesne lampy sufitowe) o równie oryginalnym wyglądzie. Postawione lub umieszczone obok sofy lub stołu, wyeksponuje meble oraz stworzy dogodne warunki do pracy, posiłku bądź relaksu. Przy zakupie lamp musimy uwzględnić upodobania oraz sposób życia mieszkańców. Niektórzy lepiej czują w pokojach bardzo jasnych, inni wolą półmrok i łagodne światło lampki. Koniecznie sprawdź: Sklep internetowy LampyTanie.pl. Odmiennego oświetlenia chcą osoby spędzające godziny przy biurku, odmiennego odpoczywający wieczorami na kanapie, innego dzieci spędzające czas w swoich pokojach. Dla nich przydatne mogą być lampki nocne do dzieci. Kilka propozycji – lampki nocne dla dzieci.

Dobrze jest pamiętaćteż o tym, że oświetlenie

lampa na biurku

Autor: Alehins
Źródło: http://www.flickr.com

jest elementem estetycznym. Pozwala kreować przestrzeń, podkreśla walory wnętrza, odświeża kolory, a nawet może czasem optycznie powiększyć wnętrze.
W pomieszczeniu powinna zostać zatrzymana symetryczność pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pokoju powinno być kilka źródeł światła. Obowiązkowe jest bez wątpienia oświetlenie ogólne (dzięki niemu możemy na przykład funkcjonować wieczorami). Nie wystarczy jednak tylko górna lampa. Pokój dzienny na przykład powinno się także w dodatkowe źródła światła.
Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło pobudza do pracy i koncentracji. Z kolei przyciemnione skłania ku wypoczynkowi. Poza tym, im więcej źródeł światła, tym większa jest możliwość kształtowania przestrzeni. Jeśli mamy możliwość warto zaplanować jeden główny włącznik (zobacz nota bene kontakt) przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.