Wizualne powiększenie i pomniejszenie pomieszczenia

Nasze oczy często nie działają idealnie. Warto jednak zauważyć, że zdarza się, że niedoskonałość wzroku można użyć na naszą korzyść. Projektanci wnętrz wiedzą jak to się robi.

Salon w nowoczesnym stylu

Autor: mattwalker69
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne wnętrza są obszerne, kolejne niewielkie. Nie oznacza to jednak, iż w małym pomieszczeniu zawsze odczujemy niedobór przestrzeni, a w dużym jej nadmiar. Ba, odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie sprawi, iż mały pokój zacznie sprawiać wrażenie większego, a wielki wyda się mniejszy. Jakiego rodzaju trików można użyć, aby oszukać wzrok? Dowiesz się zaglądając na lovingit.pl (lovingit.pl – tutaj znajdziesz wiele ciekawych inspiracji).

Po pierwsze, dobrze jest pamiętać o odpowiedniej liczbie elementów w wnętrzu. Niewielkie metraże nie są odpowiednie do gromadzenia wielu elementów. Łatwo w taki sposób „zapchać” pomieszczenie i wywołać poczucie ciasnoty.

Hej, sprawdź to łóżka tapicerowane wrocław, jeśli jeszcze nie dotarła do Ciebie wiadomość o tej niesamowitej stronie a zobaczysz, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.

Praktyczne okażą się tu meble uzbrojone w dodatkowe wnęki i szuflady. Dzięki temu prościej ulokujemy dużą ilość obiektów na skromnej przestrzeni.

Nowoczesny wystrój salonu

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

Drugi dobry pomysł to stawianie luster. Duże zwierciadło w pokoju czy na ciasnym korytarzu jest w stanie sprawić, iż pomieszczenie wyda się o wiele bardziej obszerne.

Istotne znaczenie ma też wybór barw. Jaśniejsze kolory mogą istotnie optycznie rozszerzyć przestrzeń, natomiast ciemne barwy wyraźnie go zmniejszą. W skromnym salonie czy przedpokoju opłaca się wykorzystywać wobec tego jasne ubarwienie. Gdy chcemy „powiększyć” przestrzeń, pomóc mogą także paski ułożone poziomo.

Podobnie jak w przypadku ozdób i innych elementów wystroju, wybierając kolory musimy pamiętać o umiarze. Za duża liczba barw zaowocuje chaosem, a to wyraźnie pomniejsza przestrzeń. Najlepiej wybrać nie więcej, niż trzy kolory.