Wpływ światła na klimat w domu. Jakie oświetlenie wybrać do konkretnych miejsc?

Światło w domu to nie tylko coś koniecznego, ale i część wystroju. Nie wszyscy pewnie są tego świadomi przez co dość luźno podchodzą do tej kwestii. Nie myśląc o tym, doprowadzamy tym samym do sytuacji, w jakiej mieszkanie staje się jakby trochę bez wyrazu. Co można zrobić aby taką sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić odpowiedni nastrój w naszym domu?

Po pierwsze ważna jest barwa światła. Wpływa ona na komfort domowników, szczególnie jeśli sporo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia.

Zainteresował Cię nasz tekst? Więc czytaj to termofol elektryczne ogrzewanie podłogowe, co chcesz na następnej stronie, którą z pasją dla Ciebie przygotowaliśmy.

To czy światło ma ciepły czy zimny kolor ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Jeszcze do niedawna cieplejsza barwa światła była zarezerwowana dla klasycznej żarówki, a lampy typy LED czy świetlówki emitowały zimniejsze światło.

konstrukcja led

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

To się już całe szczęście zmieniło i teraz istnieją pod tym względem większe możliwości wyboru. Światło ciepłe powoduje, iż łatwiej jest oddać relaksowi, uspokaja nas, odpręża jak również w pozytywny sposób nastraja. Im barwa światła cieplejsza, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Zimniejsze światło natomiast jest dobre do pracy, dodaje energii, ma dobry wpływ na umiejętność skoncentrowania się.

Jeśli chodzi o światło odpowiednie do konkretnych pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie światło najbardziej zbliżone do białego. Przy montażu należy wykorzystać zasilacz IP67, najlepiej z wodoodporną obudową, jaka powinna być odpowiednia na wilgoć panującą w łazience – sprawdź zasilacze modułowe. W takim pomieszczeniu przyda się parę mniejszych lampek LED, by mieć możliwość oświetlić dane miejsce w łazience, takie gdzie potrzeba w danym momencie więcej światła, nie paląc światła w całej łazience. Dobrze też przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, założyć lampki, które mają jak największy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest poprzez oznaczenie Ra i z reguły im wyższa jest ta wartość tym lepiej.

W kuchni dobrze jest założyć oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V sprawi się dobrze (zasilacz 12V). Cieplejsza barwa światła sprawi, że jedzenie będzie wyglądało o wiele lepiej. W pokoju gościnnym natomiast warto zamontować światło górne jaśniejsze, jak również lampy stojące z cieplejszą barwą światła. To przecież w tym miejscu często oddajemy się relaksowi, ale także przyjmujemy gości. Dobrze jest zrobić tam miły, przyjemny klimat.

Artykuł: kliknij po więcej.